General

İlk Sirada Web Tasarım

Web tasarım internet üzerinden bağlanılan web sitelerinin tasarımıdır. Daha geniş bir tanımla, web tasarım hizmetleri sayfa düzenini, renkleri, metin stillerini, grafikleri, resimleri ve görünür diğer özelliklerin kullanımını sağlayan bir elektronik dosyayı planlamaktadır. Kontrast, denge, renk ve boşluklara dikkat etmektedir. Kullanıcıların internet üzerinden web tarayıcısı yardımıyla erişebilecekleri web sayfalarını göstermektedir. Yani ilk izlenimi belirlemektedir. ‘ Ziyaretçi kitlesi siteyi nasıl bulacak?’, ‘Site ne kadar süreyle kullanılacak?’, ‘Ne sıklıkla siteyi tekrar kullanmaları önerilir?’ gibi sorular sorulmaktadır. Bu sorulara göre bir ürün prototipi tasarlanarak başlanır. Son yıllarda mobil ve tablet tarayıcılar için de web tasarım dünyası oldukça önem kazanmıştır. Web tasarımı ve web geliştirme terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılsa da, web tasarım teknik olarak daha geniş web geliştirme kategorisinin bir alt kümesidir.

Web tasarım yapan bir tasarımcı, görünüm ve düzeni sağlayarak bir web sitesinin üzerinde çalışır. Görünüm; kullanılan renkler, yazı tipi ve görüntülerle ilgilidir. Düzen, bilgilerin nasıl yapılandırıldığını ve nasıl kategorilere ayrıldığını gösterir. Tasarımı iyi yapılmış bir web sitesinin kullanımı kolay ve fonksiyonel olması önem taşımaktadır. Amacına hizmet etmelidir. Web sitesinin hedef kitlesine ve markasına uygun olmalıdır. Kullanıcılara iyi bir web deneyimi yaşatan web sayfalarının ortak özelliğine bakılacak olursak genelde basitliğe odaklanmış bir web tasarım fikri ile tasarlanmış oldukları görülmektedir. Özetle dolaşım kolaylığı, multimedya donanımı, farklı işletim sistemleriyle uyumluluğu, teknolojik gelişmeleri takip ederek yeni versiyonlara uyum sağlaması, interaktif olması gibi faktörleri benimsenmektedir.

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi çalışan web sitelerini tasarlamak için en yaygın yöntemlerden ikisi, duyarlı ve uyarlanabilir tasarımdır. Bir web tasarım firması , müşteri için gerekli verileri toplayarak en uygun yöntemi seçmektedir. Duyarlı web tasarım için içerik ekran boyutuna bağlı şekilde hareket etmelidir. Uyarlamalı tasarımda ise site içeriği genel ekran boyutlarıyla eşleşecek şekilde düzenlenmektedir.

Web tasarım ajansı , müşteri tarafından istenen logoya, renk şemalarına, marka kimliğine ve beğeniye yönelik üretilen herhangi bir içerik üzerinde çalışan grafik tasarımcı gibi uzmanların bulunduğu profesyonel bir ekibe sahiptir. Grafik tasarım, en yeni web geliştirme teknolojilerinin bilgisi dâhil olmak üzere, sanatsal ve teknik becerilerin bir kombinasyonu gerektirmektedir. Web tasarım fiyatları ise web sitesini oluşturmaya yönelik tüm adımların içeriğine ve müşterinin hedefine göre değişkenlik göstermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *